ÖVGÜ GEREKSİNİMİ

ÇOCUĞUNUZU, TOPLUMA UYUMLU VE YARARLI BIR KİŞI OLARAK YETIŞTIRMEDE KIŞISEL OLARAK NASIL ETKILI OLABILIRSINIZ?

Çocuk yetiştirmedeki ve özellikle çocuğun kişiliğini yerleştirmedeki temel ilkelerden biri, övgünün harikalar yaratan gücünü kullanmaktır. Bütün çocukların övülmeye ihtiyacı vardır ve hepsinin de övgüye ve takdire değer yanları vardır. Övgüye değer yanlarını arayın! O yönleri hakkında övgünüzü esirgemeyin! Bir çocuğun iyi yönlerini övmek, kötü yönlerini cezalandırmaktan daha önemlidir. Olumlu davranışların üstünde durun.

Onu toplum içinde övün. Liderlik hakkındaki bir kitabın yazarlarından olan Kenneth Blanchard, "İnsanları iyi bir şey yaparken yakalayın ve herkese yaptıklarını anlatın." der. Hak eden birine toplumsal itimadı vermek dünyanın en iyi liderlik tekniğidir. Toplum önünde teşhir etmenin çok caydırıcı bir yol olması gibi, toplum önünde övgü de kişinin performansını arttırmada en etkili yoldur. Bu tavsiye sadece yetişkinler için değil, aynı zamanda yetiştirilmekte olan çocuklar için de geçerlidir.

New York Hastanesi Çocuk Psikiyatristi Dr. Sirgay Sanger: "Evet demek! Evet her zaman için, hayır demekten daha etkilidir. Övgü, disipline sokmanın en iyi yoludur. Övgü çocuğunuzun hem gereksinimlerini hem de isteklerini sınırlar."

Dr. Sanger: "Hoşunuza giden şeyleri coşkuyla karşılarsanız, coşkunun eksikliği; neyin hoşunuza gitmediğini gösterir. Çocuğunuzun yemeğini dökmeyene kadar bekleyin, sonra temizliğini övün."

Dr. Lubetkin: "Asla, odanı temizlediğim için seni seviyorum, demeyin." "Sen kötü bir çocuksun demek yerine, ‘Dur! Yaptığın hiç hoş değil.‘ deyin." "Bir çocuğa asla hüsran kaynağı olduğunu söylemeyin; asla, ‘Bana ne yaptığına bak‘ demeyin."

Doğrularını överek ve hatalarına göz yumarak, başarıya doğru adım atmasına yardımcı olun. Başarısızlığa uğradıklarında, onlara yardım etmek için yanlarında olduğunuzu gösterin.

Çocuğunuzun bir işi ters gidip de hüsrana uğrayınca, engeli aşması için övgüyü kullanın. Örneğin; geçen gece Peter, ödevini son dakikaya bırakmıştı ve bitirmemek için elinden geleni yapıyordu. Annesi; "Peter, şimdiye kadar ödevinin çoğunu yaptın, aferini hak ettin. Biraz daha gayret ettin mi bitireceksin. Seninle gurur duyuyorum, ödevlerini yaptığın için.` dedi. İşine döndü, ödevlerini bitirdi ve yaptığından memnun oldu. Neticede, onu başarıya götüren gücün, kendisinde olduğunu öğrendi.

E-Posta:

info@hsbgi.com

01-01-2000
Bu sayfa 1193 defa ziyaret edildi.
Tüm Hakları Saklıdır. hsbgi.com 2016.
hsbgi.com